Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü!

Kripto para piyasası dün yaşadığımız dökümün ardından bugün yeşil bölgeye girdi. Lider kripto Bitcoin 26 bin doları tekrar geri almayı başardı. Bunun yanında çoğu altcoin de kayıplarını telafi etmek üzere. Bununla birlikte büyük umutlar vaat eden duyurunun beklentileri karşılamaması nedeniyle bir altcoin piyasanın aksi yönünde ilerliyor.

Stellar’ın geri sayımı sona erdi: Büyük duyuru geldi!

Kripto piyasasında beklentileri yönetmek oldukça önemli. Bunu son bir olayla daha iyi anlamış olduk. Stellar Development Foundation veya Stellar.org tarafından oluşturulan peer-to-peer (P2P) merkezi olmayan bir ağ olan Stellar (XLM) bir süre önce bir geri sayım başlattı ve büyük bir şeyin geleceğini paylaştı. Bahse konu geri sayım topluluk üzerinde önemli bir gelişmenin olacağı yönünde beklenti oluşturdu. Nitekim bu tokeni olan XLM fiyatına da yansıdı.

Stellar’ın başlattığı geri sayım bugün sona erdi. Altcoin proje ekibi, XLM’e ait yeni bir web sayfasının müjdesini verdi. Ekip, “Bekleyiş bitti, işte yeni Stellar” şeklinde bir duyuruyla topluluğun karşısına çıktı. Ancak, bu duyuru beklentileri karşılamış görünmüyor. Topluluğun paylaşıma verdiği tepki ve altcoin fiyatının seyri de bunu gösteriyor.

Duyuru sonrası altcoin fiyatı düşüşe geçti!

Altcoin son zamanlarda piyasadaki çoğu kripto paradan daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte Stellar’ın yüksek tuttuğu beklentiyi karşılamayan duyurusu yatırımcılar üzerinde ters etki yarattı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, dün yaşanan sert düşüşün ardından piyasa bugün toparlanma aşamasına girdi. Buna rağmen XLM, piyasada ters yönde ilerlemeye başladı. Bunda da hiç şüphesiz sönük duyurunun etkisi oldu. XLM, basın zamanında günlük bazda %1,85 kayıpla 0,1285 dolardan işlem görüyor.

XLM günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Ancak piyasanın değişken yapısını da göz ardı etmemek gerekiyor. Nitekim Stellar için yükseliş öngören analistler de yok değil. Bunlardan birisi de kripto analisti Valdrin Tahiri. İsterseniz analistin, teknik analizine bir göz atalım.

XLM fiyatı uzun vadeli destekte zıplıyor

XLM için haftalık zaman dilimi teknik analizi çoğunlukla yükseliş görünümü sağlıyor. Bunun ana nedeni, Ocak ayında uzun vadeli alçalan direnç hattından kopuş ve ardından 0,105 dolar yatay alanı geri kazanması. Bundan önce, bölge Nisan – Ekim 2022 arasında destek görevi gördü. Nisan 2023’te çıkış yapamayan XLM nihayet Temmuz ayında çıkış yaparak 0,195 dolar gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Ancak, altcoin fiyat o zamandan beri düştü. Bu süreçte fiyat uzun bir üst fitil (kırmızı simge) oluşturdu.

Düşüşe rağmen XLM 0,105 dolarlık yatay alanı doğruladı ve sıçrama yaptı. Böyle bir yeniden test, fiyat ilk direnç seviyesinden çıktıktan sonra yaygındır. XLM şu anda 0,105 dolarlık alanın yaklaşık %20 üzerinde. Ayrıca, 0,230 dolarlık bir sonraki direncin %80 altında işlem görüyor.

XLM Haftalık Grafik. Kaynak: TradingView

Haftalık RSI yükseliş eğiliminde ve artışın devamını destekliyor. Yükseliş trendi sırasında RSI değerinin 50’nin üzerinde olması boğalar için olumlu bir pozisyona işaret ederken, 50’nin altında olması tam tersini gösterir. Bu bağlamda, RSI ilk olarak Haziran ayında 50 işaretinin (yeşil daire ile vurgulanmıştır) üzerine çıktı. Ardından Ağustos ayında bu seviyeyi destek olarak teyit etti (yeşil simge ile gösterilmiştir). Yaklaşan FTX tasfiyesinin bir düşüş tepkisine neden olması mümkün. Bununla birlikte, şirket önemli miktarda XLM varlığı bildirmedi.

Altcoin fiyatı kopuşunu sürdürebilir mi?

Günlük zaman dilimi de yükseliş XLM görünümü sağlar. Ancak, bu yükseliş tahmini kritik bir yatay seviyenin geri alınamaması nedeniyle henüz doğrulanmadı. 4 Eylül’de XLM, 52 gündür yerinde duran alçalan bir direnç çizgisinden çıktı. Bu, 16 Ağustos’tan bu yana devam eden bir artışın doruk noktasıydı (yeşil simge). Kırılmanın ardından XLM 0,135 dolar gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Ancak, dünkü düşüş fiyatı 0,13 dolarlık yatay alana geri döndürdü. Fiyatın bu alanı geri kazanması ve trendin yükseliş olarak teyit edilmesi için destek olarak doğrulaması gerekiyor. Bu durumda, bir sonraki dirence 0,160 dolarlık % 26’lık bir artış mümkün. Ancak, RSI çoktan yükselişe geçti. Gösterge azalan direnç çizgisinden (yeşil) çıktı. Ayrıca, her ikisi de yükseliş eğiliminin işareti olan 50’nin üzerine çıktı.

XLM Günlük Grafik. Kaynak: TradingView

Bu boğa XLM fiyat tahminine rağmen, 0,13 dolar alanının altına bir düşüş, 0,105 dolar destek alanına bir düşüşe yol açabilir. Bu da %15’lik bir düşüş anlamına gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x