İnsanlık farkı: Aynı yer iki farklı görüntü

Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermeni silahlı gruplara karşı gerçekleştirdiği terörle mücadele operasyonunun ardından 42 bin 500 Ermeni Karabağ’dan ayrılarak Ermenistan’a geldi.

GÜVENLİ GEÇİŞ SAĞLANDI

Azerbaycan’ın Karabağ’daki yasadışı silahlı Ermeni gruplara karşı başlattığı operasyonun tamamlanmasının ardından bölgedeki Ermeniler gönüllü olarak yaşadıkları alanları terk ediyor. Ermenistan tarafından bugün yapılan açıklamada, şu ana kadar 42 bin 500 Ermeni’nin Karabağ’dan ayrıldığı kaydedildi. Bölgeden ayrılan Ermenilerin, Karabağ’dan Ermenistan’a giden yolda uzun kuyruklar oluşturduğu bildirildi.

Azerbaycan yönetimi ise Karabağ’ı terk etmek isteyen Ermenilerin Ermenistan’a güvenli geçişi için gerekli koşulları oluşturdu. Gönüllü olarak Karabağ’dan ayrılan Ermeniler otobüs ve özel araçlarla Ermenistan’a geçiş yapıyor.

HİÇ BİR SORUN YAŞAMADIK

Hankendi’de 40 yıldır yaşadığını söyleyen 74 yaşındaki Slava Sarkiçeviç, “3 gündür yoldayım. Her şey düzeldiğinde, sorunlar çözüldüğünde geri dönmek istiyorum. Bakü’de uzun yıllar yaşadım. Herkesle aramız iyiydi. Birlikte bir sofraya oturur, sofradan kalkardık. Gümrükten çok rahat bir şekilde geçtim. Hiçbir sorun yaşamadım. Benim bütün dostlarım Müslümandı” dedi.

İNSANLIK FARKI

Güvenli geçiş 1993 yılında kaydedilen başka görüntüleri akıllara getirdi.
 1993 yılında Ermenistan’ın Karabağ’ı işgali sırasında Kelbecer’de kaydedilen bir videoda, Kaliforniya doğumlu Ermeni terörist Monte Melkonyan ve suç ortakları kuşatma altındaki Azerbaycan Türklerine şehri 10 saat içinde terk etmelerini söylüyor.

 

TERÖR OPERASYONU 

Azerbaycan’ın Karabağ’da yasa dışı bulunan Ermeni silahlı gruplarına karşı başlattığı terörle mücadele operasyonunun sona ermesinin ardından masaya oturmak zorunda kalan Ermeni tarafı, silah bırakmayı ve silahlı güçlerini Karabağ’dan çekmeyi kabul etmişti. Operasyonun ardından Azerbaycan yönetimi Karabağ’daki Ermenilerin haklarının ve güvenliklerinin garanti altına alınacağını belirtmesine rağmen bazı Ermeniler kendi istekleriyle bölgeyi terk etmeye başlamıştı. Azerbaycan, yasadışı Ermeni silahlı grupların silahsızlanmayı kabul etmesinden 4 gün sonra, bölgeden Ermenistan’a giden tek yolu Pazar günü açarak Ermenilerin güvenli bir şekilde geçişini sağlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x