İsrail ordusu hastaneyi roketin vurduğu iddiasını bir haritanın kanıtladığını öne sürdü

İsrail ordusu, Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’nin İslami Cihad tarafından vurulduğunu iddia ederek bunu kanıtladığını ileri sürdüğü bir radar haritası grafiği paylaştı.

İsrail ordusu, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Filistinli İslami Cihad grubunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nden attığı bir roketin menziline ulaşmakta başarısız olup kısa mesafedeki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne isabet ettiğini savundu.

İsrail ordusu radar sistemlerine dayandığı öne sürdüğü harita grafiğinin, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden fırlatılan roket güzergahlarını kanıtladığını iddia etti.

“İsrail katliamın sorumluluğundan kaçmaya çalışıyor”

İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıda Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre en az 500 kişi hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler (BM), saldırıyı şiddetle kınayarak, siviller ve sağlık tesislerine yönelik saldırıların sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yüzlerce Filistinlinin ölümüne sebep olan hastane saldırısını “dehşetle karşıladığını” belirterek, “Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Hastaneler ve tıbbi personel, uluslararası insani hukuk koruması altındadır.” vurgusunu yapmıştı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in uluslararası baskıları altında kalmadan savaşı sürdürmek için Gazze Şeridi’ndeki hastane katliamının sorumluluğundan kaçmaya çalıştığını belirterek, bu eylemin “savaş suçu” ve aynı zamanda insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu vurgulamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), saldırıyı güçlü şekilde kınamış, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, faillerinin hesap vermesi gerektiğini bildirmişti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gayt, “Hangi akıl hastası, savunmasız insanların olduğu bir hastaneyi kasten bombalar?” ifadesini kullanmıştı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Muhammed, “İsrail’in Gazze’deki hastaneyi bombalayarak yüzlerce insanı öldürmesi, insanlık suçudur. Uluslararası toplum harekete geçmeli.” uyarısında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), saldırıyı şiddetle kınayarak, “Acilen ateşkes ve insani yardım erişimine ihtiyacımız var.” vurgusunu yapmıştı.

Saldırıya ilişkin bölge ülkelerinden İsrail’e yönelik pek çok kınama mesajı gelmiş, Ürdün yönetimi ABD Başkanı Joe Biden’ın katılacağı zirveyi iptal etmişti.

Suudi Arabistan, İsrail’in işlediği “menfur suçu” en güçlü ifadelerle kınadığını açıklamıştı. Açıklamada, İsrail’in tüm uluslararası yasa ve normların açık bir ihlali olan “vahşi saldırısının” tamamen reddedildiği belirtilmişti.

“Tarihte benzeri olmayan vahşet”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir. Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Anglikan Kilisesi: “Masum canların feci kaybı”

Anglikan Kilisesi Lideri ve İngiltere Kilisesi Ruhani Lideri, Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, İsrail’in vurduğu Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’nin Anglikan Kilisesi tarafından yönetildiğini hatırlatarak, “Bu masum canların şok edici ve feci bir kaybıdır. Bu yıkıcı savaşta sivillerin korunması yönündeki çağrılarımı yineliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x